SIDDHAIKA


Vzdělávací platforma staroindické kultury

Muž, který byl ženou,

Dr. Devdutt Pattanaik: Muž, který byl ženou,

vydání je pozastaveno hinduismus, mytologie


Ukázky z díla

Bůh úsvitu se stává ženou
Aruna, bůh úsvitu, vozataj Súrji, boha slunce, se doslechl, že nymfy v nebeském městě Amarávatí se chystají tančit nahé před Indrou, králem bohů. Žádnému jinému muži kromě Indry nebylo dovoleno se na nahé tančící nymfy dívat, a tak si Aruna vymohl přístup tak, že na sebe vzal podobu ženy jménem Aruní. Když uviděl Indra Aruní, byl jí tak okouzlen, že se s ní miloval a zplodili dítě jménem Válin.

Následující den se Aruna dostavil pozdě k plnění svých povinností a Súrja po něm vyžadoval vysvětlení. Když se dozvěděl o jeho proměně, vyjádřil Súrja přání spatřit ho jako ženu. Aruna mu vyhověl a Súrja se, stejně jako Indra, do Aruní zamiloval. Milovali se a zplodili dítě jménem Sugríva. Obě děti byly předány Ahalji, ženě mudrce Gautamy. Gautama je neměl rád a proměnil je v opice, které si pak osvojil opičí král Rikšarádža, vládce Kiškindhy.

Sexuální proměna vytváří situaci pro vznik Válina a Sugrívy skrze heterosexuální pohlavní styk. Bohům zřejmě nevadí, že žena, která v nich vyvolává touhu, je v jádru muž. To potvrzuje i následující verze příběhu, který převypravuje Wendy Donigerová v knize Splitting the Difference. Příběh pochází z další verze Rámájany.