SIDDHAIKA


Vzdělávací platforma staroindické kultury

Od Śivy k Śaṃkarovi

Dr. Devdutt Pattanaik: Od Śivy k Śaṃkarovi

vyšla v lednu 2014 hinduismus, mytologie


Ukázky z díla

Móhiní v náručí Šivy

(podle Šabarimalai-sthalapurányVišnu vzal na sebe podobu půvabné Móhiní. Byla tak svůdná na pohled, že její krása svedla dokonce i samotného Šivu. Objal ji a oplodnil svým semenem. Z jejich spojení se zrodil syn Manikantha („perlokrký“). Móhiní předala chlapečka bezdětnému králi z dynastie Čérů a ten měl radost, že má následníka. Manikantha byl prohlášen princem. Byl to nadaný chlapec a stal se schopným bojovníkem. Jenže zdědil rovněž ukázněnou a asketickou povahu Šivovu.

Několik let poté porodila jeho macecha královi syna. A tak už nechtěla, aby byl Manikantha následníkem trůnu. Dychtila zajistit trůn pro svého vlastního syna, a tak začala předstírat nemoc. Zdánlivě trpěla strašnými bolestmi, hlasitě přitom naříkala a zdálo se, že už se netěší ze života. Prý ji mohla zachránit jen jediná věc, a to tygří mléko.

Manikantha nabídl, že jí mléko přinese, a jal se ho hledat. Musel se pustit do dálek a procházet hustými lesy a džunglemi, kde ho napadala divoká zvířata a démoni. Ničím se nenechal odradit, zvítězil nad nimi a vrátil se do paláce s tygřím mlékem pro svou macechu.

Aby se ujistil, že se úplně uzdraví, zřekl se svého nároku na trůn. Ve shodě se svou povahou se pustil do asketických praktik a strávil zbytek života na vrcholku hory, z níž bylo vidět do celého království jeho otce.


Šiva Bhikšátana (bílá postava s trojzubcem za krkem přes ramena) ve své žebravé asketické podobě je okouzlován svůdnou Móhiní. Nájakská stropní malba (pozdní 17. století) v okruhu Natarádžova chrámu, Čidámbaram. Foto Rasa Ravi, 2007.